Středem naeho manelského a rodinného ivota jako domácí církve je domácí svatyňka. Ná vední den utváříme ve spojení s Pannou Marií. Vyhledáváme vzájemný rozhovor, rozhovor s naimi dětmi a s Bohem ivota a vytváříme originální zvyky pro nai rodinu. Jako rodiče a děti se vzájemně vychováváme k aktivní spoluodpovědnosti ve vech oblastech ivota (povolání, kola, farní společenství, politika, atd .).
Abychom udreli ná vztah k Bohu a sobě navzájem ivý, si pomáháme:
- účastí na slavení eucharistie,
- manelským rozhovorem,
- studiem textů naeho zakladatele a
- pravidelnou duchovní obnovou, meditacemi.
Jako sekulární institut církve následujeme Krista ve smyslu evagelijních rad. K tomu jsme vyvinuli rodině a době odpovídající formy.
Dalím charakteristickým bodem naí společnosti je společné setkávání. Setkáváme se pravidelně k výměně ivotních zkueností, vzdělávání a k prohloubení naí spirituality. To nám dává nasměrování, sílu a motivaci k nasazení se ve svém okolí.
Jsme svědky duchovní zkuenosti: Bůh a Panna Maria jsou v domě přítomni a působí.
„Vezměte obraz Panny Marie, najděte pro něj čestné místo ve svém bytě. Tak se toto místo promění v malou svatyňku, v ní bude Panna Maria působit divy milosti, formovat a posvěcovat rodinu a vechny její členy.“
V katolickém prostředí známý „koutek pro Pána Boha“ nachází v domácí svatyňce konkretizaci. Jeho působení se zakládá na spojení s dějinami Schönstattu, kdy 18. 10. 1914 se Panna Maria sklonila do svatyňky a začala odtud své působení skrze milosti. Při práci s rodinami v Milwaukee (USA) se jedna maminka ptala: „Nemůeme prosit Pannu Marii jako v původní svatyňce, aby se sklonila i u nás doma a působila divy milosti?“ To byl impuls pro P. Kentenicha, aby zachytil a uvědomil si to, co se nabízí a zaloil „domácí svatyňky“.
Ta se mezitím stala pro nesčetné rodiny duchovní zkueností přítomnosti a působení Boího a Panny Marie v jejich domovech.
Tak se vyvinul zvyk slavnostně vysvětit originálně utvářenou svatyňku a s tím spojit naléhavé přání v zásvětné modlitbě. Ta se stává místním středem ivota rodiny, děti vrůstají do tohoto světa hodnost, aby se proíval církevní rok s jeho rozmanitými náboenskými zvyky.
Domácí svatyňka je ale také apotolskou orientací pro lidi, kteří přicházejí do domu a zaívají něco z ivého vyzařování svatyňky. Pro nai rodinu se stal ivot v a s domácí svatyňkou ústřední pomocí, uprostřed dalekosáhle pluralistického prostředí bez Boha, zaít Boha v jejich rodinném vedním dni a ve vazbě na Něj utvářet svůj ivot.